Z operacijo ginekomastije se želi povrniti prvotna oblika in velikost moških dojk. Manjši tovrstni posegi se lahko opravijo v lokalni anesteziji, večje pa v splošni anesteziji. Sicer pa se ginekomastija neredko korigira z liposukcijo ali pa z izrezom povečane prsne žleze ter kože. Izbira samega posega je predvsem odvisna od same velikosti pa tudi od čvrstosti prsne žleze in od količine odvečne kože.
S pomočjo omenjene liposukcije se lahko zagotovi korekcija oziroma ginekomastija brez vidnih brazgotin. Namenjena pa je predvsem korekciji, ki ima manj izrazite spremembe, torej kjer kože ni potrebno odstranjevati. Navadno se ob tem napravi tako imenovano ultrazvočno liposukcijo. Slednja na zelo učinkovit način odstrani vezivno spremenjeno prsno žlezo ter zadebeljeno podkožno maščevje.
Kaj pa je pravzaprav ginekomastija
Po domače lahko rečemo, da je ginekomastija povečanje prsi pri moških. Kljub temu da se o takšnem telesnem pojavu ne govori prav pogosto, pa velja za precej pogosto težavo. Povečane prsi so lahko tudi boleče. Večji del pa je takšna težava bolj moteča zaradi estetskega videza. Razlogov za to, da imajo moški povečane prsi, je seveda lahko več. Pogosto pa ostajajo povsem nepojasnjeni.
Dejstvo pa je, da je ginekomastija lahko povzročena tudi zaradi jemanja nekaterih zdravil ali pa nekaterih drog. Več kot polovica novorojenčkov moškega spola pa imajo ob rojstvu povečane prsti zaradi delovanja materinih estrogenov. Prsi se k sreči navadno zmanjšajo že v prvem mesecu po rojstvu. Sicer pa je ginekomastija precej bolj pogosta pri nekoliko starejših moških – pojavlja se pri treh od desetih moških po petdesetem letu.
Kako poteka okrevanje po posegu in ali so možni kakšni zapleti
Kakšen teden po posegu je prisotna še oteklina, seveda so možne tudi modrice. Približno dva tedna je potrebno nositi posebno kompresijsko oblačilo, ki oteklino veliki meri lahko zmanjšuje, prav tako preprečuje nabiranje tekočine, in sicer na mestu, kjer je bilo odstranjeno tkivo.